Linköpings universitet har sammanställt en lista med forskare som från olika perspektiv kan kommentera det nya coronaviruset SARS-CoV-2 och covid-19. Välkommen att höra av dig till dem.

Listan kan komma att byggas på med fler experter. Pressbilder hittar du i LiU:s bildbank.

Medicin

Vacciner, experimentella vaccin och antivirala medel
Jorma Hinkula, professor i molekylär virologi, 013-28 28 46, jorma.hinkula@liu.se

Virussjukdomars mekanismer, diagnostik av virus (däribland coronavirus)
Lennart Svensson, professor, 070–8384462, lennart.t.svensson@liu.se (Obs! Telefonnumret har uppdaterats 200320 10:52)

Prioriteringar inom vården (samt Socialstyrelsens riktlinjer för prioritering av intensivvård med anledning av coronaepidemin)
Lars Sandman, professor och föreståndare, Prioriteringscentrum, 0732–06 58 18, lars.sandman@liu.se

Katastrofmedicinsk beredskap och ledning samt pandemins effekter på sjukvårdssystemet
Andreas Wladis, professor i katastrofmedicin och traumatologi, 070-0017539, andreas.wladis@liu.se

Psykologi

Oro och nedstämdhet inför corona
Gerhard Andersson, psykolog, 0709–465257, gerhard.andersson@liu.se

Barns oro
Maria Schillaci, leg psykolog, 013-28 12 78 eller 076–7083778, maria.schillaci@liu.se

Barns utsatthet när samhället stänger ner
Maria Schillaci, leg psykolog, 013-28 12 78 eller 076–7083778, maria.schillaci@liu.se

Effekter på samhället

Kostnader för samhället/ samhällseffekter
Karl Wennberg, 011-36 33 74, karl.wennberg@liu.se

Marknad och företag
Mikael Ottosson, biträdande professor, 013-28 22 60, mikael.ottosson@liu.se

Miljö, minskat flygande och färre utsläpp
David Bastviken, professor, 013-28 22 91, david.bastviken@liu.se

Digitalisering och utanförskap i coronatider
Elin Wihlborg, professor, 013-28 15 78, elin.wihlborg@liu.se

Utveckling av e-tjänster, digitalisering och organisering
Ulf Melin, professor i informatik, ulf.melin@liu.se, 013-28 44 37

Hur myndigheter och kommuner hanterar krisberedskapsfrågor
Elin Wihlborg, professor, 013-28 15 78, elin.wihlborg@liu.se

Samhällets krisberedskap
Sofie Pilemalm, biträdande professor, 013-28 40 51, sofie.pilemalm@liu.se

Modeller för smittspridning
Jacob Habinek, postdoktor sociologi, 073–156 4526, jacob.habinek@liu.se (talar engelska)

Vill du ha mer nyheter från Linköpings universitet? Vårt elektroniska nyhetsbrev LiU-nytt-e kommervarje fredag med alla nyhetsartiklar som publicerats på webben under den gångna veckan. Prenumerera här!

Presskontakt:
Therese Ekstrand Amaya
Telefon:
013-28 22 51
Epost:
therese.ekstrand.amaya@liu.se