SLU är i år medarrangör tillsammans med Uppsala universitet till SciFest, en av Sveriges största vetenskapsfestivaler. Den 5-7 mars kommer Fyrishovs multihallar att fyllas av flera tusen barn och unga. Förra året deltog 8 600 besökare.

SciFest är en av de största vetenskapsfestivalerna i Sverige och arrangeras i Uppsala. Festivalen erbjuder ett brett utbud av workshops, shower, tävlingar, forskarträffar och föredrag och vänder sig främst till barn och ungdomar. SLU har varit med som utställare 2018 och 2019 och i år tar universitetet klivet fram som medarrangör tillsammans med Uppsala universitet.

– Vi har mycket samarbete med Uppsala universitet så det var ett självklart beslut att ta steget och fullt ut dela ansvaret för SciFest. Vi vill bidra med kunskap inom våra vetenskapliga områden. De berör det levande i samhället och har ofta en direkt påverkan på oss som människor. Det väcker nyfikenhet, säger Maria Knutson Wedel, rektor SLU.

I år kommer SLU:s utbud att bland annat handla om romantik hos växter, hur barnhälsa och stadsplanering hänger ihop och om hur fosterutvecklingen hos människor och djur är lika men ändå olika.

Festivalens två första två dagar, 5-6 mars, är vikta för inbokade mellanstadie-, högstadie- och gymnasieklasser. Den 7 mars är öppen för allmänheten.

Hela programmet finns här https://www.scifest.se/

För mer information
Ulrika Borg, pressansvarig SLU
Tel: 073-807 88 90
ulrika.borg@slu.se

Presskontakt:
Titti Olsson
Epost:
titti.olsson@slu.se
Presskontakt:
David Stephansson
Telefon:
018-67 14 92
Mobil:
072-511 69 90
Epost:
David.Stephansson@slu.se
Presskontakt:
Anette Neldestam Larsson
Telefon:
040-415004
Mobil:
0708-470737
Epost:
anette.neldestam@slu.se
Presskontakt:
Marianne Persson
Telefon:
+46 730 61 65 04
Epost:
marianne.persson@slu.se
Presskontakt:
Mikael Jansson
Telefon:
018-67 14 56
Mobil:
073-3707111
Epost:
Mikael.Jansson@slu.se
Presskontakt:
Vanja Sandgren
Telefon:
0702-641155
Mobil:
0511-64155
Epost:
vanja.sandgren@slu.se
Presskontakt:
Olof Bergvall
Telefon:
090-7868211
Mobil:
072-2362915
Epost:
olof.bergvall@slu.se