SLU (Sveriges lantbruksuniversitet) levererade i fredags skyddsmaterial till Enköpings och Älvkarlebys kommuner för att stödja sjukvården vid hanteringen av patienter som smittats av Covid-19. SLU förväntar sig ytterligare leveranser till fler aktörer i Uppsala län under veckan.

SLU har lämnat in en lista till Länsstyrelsen i Uppsala på skyddsmaterial, ansiktsmasker, handsprit, ventilatorer och annat som universitetet kan bidra med för att stödja sjukvården i länet. I fredags gjordes de första leveranserna till Enköpings och Älvkarlebys kommuner.

– Jag känner mig oerhört stolt över att våra medarbetare direkt började inventera och se hur de ska kunna bidra i krisen. Vi har sedan sammanställt till Länsstyrelsen vad vi kan bidra med, säger Maria Knutson Wedel, rektor SLU.

SLU har hittills levererat bland annat platsförkläden, skyddsoveraller, skyddsmasker, munskydd, skyddshandskar och skoskydd men förväntar sig fler leveranser till ytterligare aktörer i länet under veckan. Förutom detta material har institutionen för molekylära vetenskaper dessutom producerat ett mindre parti handdesinfektionsmedel.
 
SLU har också erbjudit sig att låna ut ventilatorer och röntgenutrustning till Akademiska sjukhuset, samt att bidra till det Wallenbergfinansierade utökade Coronatestningsinitiativet med kunnig labbpersonal och labbkapacitet på fakulteten för veterinärmedicin och husdjursvetenskap.

Länsstyrelsen i Uppsala samordnar insatsen och har skickat ut en förfrågan om stöd till ett antal företag, myndigheter och universitet i länet.

För mer information
Ulrika Borg, pressansvarig SLU
Tel 073-807 88 90
ulrika.borg@slu.se

Presskontakt:
Titti Olsson
Epost:
titti.olsson@slu.se
Presskontakt:
David Stephansson
Telefon:
018-67 14 92
Mobil:
072-511 69 90
Epost:
David.Stephansson@slu.se
Presskontakt:
Anette Neldestam Larsson
Telefon:
040-415004
Mobil:
0708-470737
Epost:
anette.neldestam@slu.se
Presskontakt:
Marianne Persson
Telefon:
+46 730 61 65 04
Epost:
marianne.persson@slu.se
Presskontakt:
Mikael Jansson
Telefon:
018-67 14 56
Mobil:
073-3707111
Epost:
Mikael.Jansson@slu.se
Presskontakt:
Vanja Sandgren
Telefon:
0702-641155
Mobil:
0511-64155
Epost:
vanja.sandgren@slu.se
Presskontakt:
Olof Bergvall
Telefon:
090-7868211
Mobil:
072-2362915
Epost:
olof.bergvall@slu.se