Särskild lista med experter gällande corona och dess följder 


Sommarens djur och natur:

Allergier
Maria Jenmalm, professor i experimentell allergologi, 013-28 24 18, maria.jenmalm@liu.se

Fästingar, fästingburna sjukdomsframkallande bakterier, virus och parasiterPer-Eric Lindgren, professor, medicinsk mikrobiologi, 070-08 96 852 eller 010-10 38 586, per-eric.lindgren@liu.se

Fästingburna sjukdomar
Johanna Sjöwall, 070-2866080, johanna.sjowall@liu.se

Luktsinne
Matthias Laska, professor, zoologi, 013-28 12 40, matthias.laska@liu.se (kommunicerar på engelska)


Det stundande valet i USA:

Kjell O. Lejon, professor, religion och politik i USA (speciellt civil-religion och presidentretorik), 013-28 56 67, Kjell.o.lejon@liu.se


Familjeliv och semester:

Alkohol
Fredrik Kugelberg, docent, forensisk toxikologi, 010-483 41 13, el 070-5515012, fredrik.kugelberg@liu.se

Markus Heilig, professor i psykiatri (inklusive beroende av alkohol och narkotika), markus.heilig@liu.se, 070-085 0769

Våld mot barn, psykisk ohälsa hos barn och ungdomar
Laura Korhonen, professor, 013-28 11 81, laura.korhonen@liu.se

Hälsa och skola för barn i samhällsvård Rikard Tordön, fil.dr och psykolog, 013-28 22 73, rikard.tordon@liu.se

Landsbygdshistoria
Kalle Bäck, professor emeritus, historia, 013-28 28 09, kalle.back@liu.se


Inför skolstart:

Betyg och bedömning
Magnus Hultén, professor, 011-36 32 41, magnus.hulten@liu.se
Håkan Löfgren, biträdande professor, 013-28 20 51, hakan.lofgren@liu.se

Specialpedagogiska frågor, lärarutbildning och elevassistenter
Henrik Lindqvist, universitetslektor, 013-28 26 53, henrik.lindqvist@liu.se

Skolan och marknaden
Andreas Fejes, professor, 013-28 21 36, andreas.fejes@liu.se
Magnus Dahlstedt, professor, 011-36 32 37, magnus.dahlstedt@liu.se

Migration, integration och utbildning
Magnus Dahlstedt, professor, 011-36 32 37, magnus.dahlstedt@liu.seAndreas Fejes, professor, 013-28 21 36, andreas.fejes@liu.se

Utbildning och lärande
Anders Jidesjö, fil dr, naturvetenskapernas didaktik, 013-28 89 02, anders.jidesjo@liu.se

Vuxenutbildning och folkbildning
Andreas Fejes, professor, 013-28 21 36, andreas.fejes@liu.se


Europa, flyktingar och migration:

Flyktingar och migration
Stefan Jonsson, professor i etnicitet, 011-36 36 30, stefan.jonsson@liu.se

Europa, flyktingar och migration
Peo Hansen, professor i statsvetenskap, 011-36 34 23, peo.hansen@liu.se


Medicin:

Allergier
Maria Jenmalm, professor i experimentell allergologi, 013-28 24 18, maria.jenmalm@liu.se

Bakterier
Per-Eric Lindgren, professor, medicinsk mikrobiologi, 010-10 38 586 eller
0700 89 68 52, per-eric.lindgren@liu.se

Virus
Jorma Hinkula, professor, molekylär virologi, 013-28 28 46, jorma.hinkula@liu.se

Markus Heilig, professor i psykiatri, arbetar med beroendeproblematik markus.heilig@liu.se, 070-085 0769


Miljö och samhälle:

Hållbar utveckling, cirkulär ekonomi och resurseffektivitet
Mattias Lindahl, professor, 013-28 11 08, mattias.lindahl@liu.se

Biologisk mångfald, hotade arter och ekosystemtjänster
Karl-Olof Bergman, universitetslektor, ekologi, 013-28 26 85 karl-olof.bergman@liu.se

AI och autonoma systems säkerhet
Simin Nadjm-Tehrani, professor datavetenskap, 0702- 28 24 12 simin.nadjm-tehrani@liu.se

Vill du ha mer nyheter från Linköpings universitet? Vårt elektroniska nyhetsbrev LiU-nytt-e kommervarje fredag med alla nyhetsartiklar som publicerats på webben under den gångna veckan. Prenumerera här!

Presskontakt:
Therese Ekstrand Amaya
Telefon:
013-28 22 51
Epost:
therese.ekstrand.amaya@liu.se